SALMA TAVUK KÜMESLERİNİZDE BUNLARA DİKKAT EDİN

1. Kümes yapılırken kuzey güney rüzgârları hesap edilerek kümes kapıları güney yönde olmalı.
2. Havalandırma için mutlaka 1 veya daha fazla penceresi olmalı.
3. Pencereler yüksekte ve açıldığında hava cereyanı olmayacak şekilde olmalı hava cereyanı tavukları hasta eder. Karşılıklı değil çapraz konumlandırmalı.
4. Çatıları iyi izole edilmeli en azından yazın serin kışın sıcak tutmalı.
5. Kümes iç duvarlarında çatlak yarık olmamalı güzel bir şekilde sıvanmalı. Çünkü çatlak ve yarıklarda haşereler barınır, ilaçlama sırasında buralara saklanıp üreyerek hayatlarını sürdürürler.
6. Folluklarımız rahat ve kümesin kuytu, direkt ışık almayan köşelerine konulmalı her altı tavuğa 1 folluk hesap ederek yeteri kadar folluk koymalı.
7. Kümeste mutlaka hayvanların tüneyeceği Tünekler yapılmalı.
8. Kümeslerin içi aydınlık olmalı ama direkt ışık almamasına mümkünse dikkat etmeli şiddetli ışık kanibalizme sebep olur.
9. Eğer mümkünse mutlaka hayvanların gezinip hava alacağı açık bir bahçesi olmalı.
10. Kışın ısıyı sabit tutmak için bir ısıtıcı olmalı, tavukların ideal yumurtama ve rahat ettiği sıcaklık 20-26 derece arasındadır.
11. Aynı şekilde fazla sıcak ta tavuklar için soğuktan daha etkileyicidir. Çünkü tavuklarda ter bezi yoktur ve ısıyı nefes yoluyla bir de dışkıyla dengelemeye çalışırlar. Çok su içerler az yem yerler. Çok su demek daha fazla nem demek, çok nem demek nefesle sağlanan serinlemeyi düşürmesi demek, çok sıcaklarda çatıya su sıkılabilir 35 dereceden sonra toplu ölümler görülebilir.
12. Yere serdiğimiz yataklık malzeme mutlaka nemçeker bir madde olmalıdır. Kaba talaş, saman, pirinç kavuzu olabilir. 15 günde bir kirlendiğinde için, yenisi serilmelidir.
13. Kümes tabanı pürüzsüz ve kolay temizlenebilir olmalı.
14. Suluk ve yemlikler yeterli olmalı, yemlikler de suluklar da kesinlikle yerde olmamalı, suluklar kümesi ıslatacak şekilde olmamalı, çünkü ıslak kümes nem yapar nemde birçok hastalık demektir. Suluklar baş hizasında konuşlandırılmalıdır.
15. Kümeslerimiz en az 3 ayda bir dezenfekte edilmeli dezenfekte ilaçlarının içinde Gluteraldehid ve Formaldehid
 ve bir diğeri povidon iyot bulunmasına mutlaka dikkat edin, çünkü bu sayılan maddeler newcastlle (yalancı veba) virüsü başta olmak üzere neredeyse virüslerin tamamına etkilidir.
16. Kümesleri en az 3 ayda bir sönmüş kireçle badana yapın.
17. Kümesinize dışarıdan hayvan sokmayın, eğer çok gerekirse 15 gün başka bir yerde mümkün olduğunca uzak bir yerde barındırın. Tavuk hastalıkları unutmayın ki rüzgarla bile bulaşıyor !
18. Eğer bir hayvanınız rahatsızlandıysa onu hemen ayırın, acımayın, çünkü tavuk hastalıkları çok bulaşıcıdır nerdeyse 24 saatte bütün kümes enfekte (hasta) olur.
19. Böyle bir durumda diğer hayvanlarınıza da vitamin ve antibiyotik kürü uygulayın.
20. Kanatlılarınıza mutlaka koruyucu aşı yapın çünkü hastalık girdikten sonra maalesef geriye yapılacak bir şey kalmıyor.
21. Mümkünse tavuklarınızla su kuşlarınızı (ördek gibi) temas ettirmeyin, çünkü ördekler çok iyi bir kuş gribi taşıyıcısıdırlar ve kendileri bu virüsten hastalanmazlar.
22. Mümkünse havalandırma bölümlerinizi yani bahçenizin üstünü ağla kapatın ve diğer kuşlarla (yabancılarla) teması kesin.
23. Kümesinize başka kümes sahiplerini kesinlikle sokmayın, katı bir kural ama sokmak gerekiyorsa da kümes önüne dezenfektanlı su veya kireç koyun, eğer o da olmazsa eczanelerden ayaklara takılan galoş giyin-giydirin. En iyisi çizmedir.
24. Kapalı kümeste hayvan besliyorsanız mutlaka vitamin takviyesi yapın.
25. Suluk yemlik gibi malzemelerinizi çamaşır suyuyla yıkayın, ama sonrasında temiz su ile çok iyi durulayın.
26. Ayda bir sulukların içine bir iki damla tentürdiyot damlatın.
27. Suluklara elma sirkesi koymayı unutmayın, elma sirkesi bağırsak florasını düzenler.
28. Kapalı kümeslerde mutlaka fabrika yemi (granül) yem kullanın çünkü onların içinde hayvanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak besin maddeleri ve sidiyaz ilaçları vardır.

29. Çok sıcaklarda yem yeme düzeni bozulduğu için yemi teşvik etmek amacıyla toz yeme biraz sıvı yağ ekleyin.
30. Hayvanlarınıza asla küflü yem vermeyin, küflü yemler toksin üretir. Toksinler tavuklar üzerinde öldürücü etki yapar, belki de tanı koyamadığınız birçok hastalık bu yemlerden olur. Bir yem en iyi %10 nem oranında saklanır.

Paylaş